
Invicta Men's 44mm Specialty Quartz Bracelet Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI PC22 |
| Movement Country of Origin | Singapore |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 22 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 10.5 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 50M |
Original: $54.99
-65%$54.99
$19.25More Images


Invicta Men's 44mm Specialty Quartz Bracelet Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI PC22 |
| Movement Country of Origin | Singapore |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 22 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 10.5 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 50M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI PC22 |
| Movement Country of Origin | Singapore |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 22 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 10.5 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 50M |














