Invicta Men's 50mm Aviator Quartz Multifunction Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD5F |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Chronograph |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 16.05 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9" |
| Water Resistance | 100M |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00More Images
Invicta Men's 50mm Aviator Quartz Multifunction Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD5F |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Chronograph |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 16.05 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9" |
| Water Resistance | 100M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD5F |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Chronograph |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 16.05 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9" |
| Water Resistance | 100M |
















