Invicta Men's 48mm Speedway Quartz Chronograph Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VH63 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Day |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 48 |
| Case Thickness (mm) | 15.2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 100M |
Original: $99.99
-65%$99.99
$35.00More Images
Invicta Men's 48mm Speedway Quartz Chronograph Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VH63 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Day |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 48 |
| Case Thickness (mm) | 15.2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 100M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VH63 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, Day |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 48 |
| Case Thickness (mm) | 15.2 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 100M |















