
Invicta Men's 39mm Speedway Quartz Chronograph Gunmetal Bracelet Watch
Model # 27771, 27772
Bold and refined. The Invicta Men’s 39mm Speedway Chronograph blends gunmetal style, precision quartz movement, and timeless watch design.
Specifications:
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, 60 Minute |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 20 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 39.5 |
| Case Thickness (mm) | 14 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.5" |
| Water Resistance | 200M |
More Images

Invicta Men's 39mm Speedway Quartz Chronograph Gunmetal Bracelet Watch
Model # 27771, 27772
Bold and refined. The Invicta Men’s 39mm Speedway Chronograph blends gunmetal style, precision quartz movement, and timeless watch design.
Specifications:
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, 60 Minute |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 20 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 39.5 |
| Case Thickness (mm) | 14 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.5" |
| Water Resistance | 200M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Model # 27771, 27772
Bold and refined. The Invicta Men’s 39mm Speedway Chronograph blends gunmetal style, precision quartz movement, and timeless watch design.
Specifications:
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | Date, 60 Minute |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 20 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 39.5 |
| Case Thickness (mm) | 14 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.5" |
| Water Resistance | 200M |
















