Invicta Men's 44mm Invicta Racing Quartz Chronograph Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD38 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 11.9 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |
More Images
Invicta Men's 44mm Invicta Racing Quartz Chronograph Silicone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD38 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 11.9 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD38 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 26 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 44 |
| Case Thickness (mm) | 11.9 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Brass |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |
















