
Invicta Men's 47mm Invicta Racing Quartz Chronograph White Silcone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 28 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Case Size (mm) | 47 |
| Case Thickness (mm) | 17 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |
Original: $264.99
-65%$264.99
$92.75Invicta Men's 47mm Invicta Racing Quartz Chronograph White Silcone Strap Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 28 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Case Size (mm) | 47 |
| Case Thickness (mm) | 17 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Silicone |
| Band Width (mm) | 28 |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Tonneau |
| Case Size (mm) | 47 |
| Case Thickness (mm) | 17 |
| Crystal | Flame Fusion |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 10" |
| Water Resistance | 50M |















