
Invicta Men's 50mm Invicta Racing Quartz Chronograph Mesh Bracelet Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Mesh, Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 12.85 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 30M |
More Images




Invicta Men's 50mm Invicta Racing Quartz Chronograph Mesh Bracelet Watch
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Mesh, Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 12.85 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 30M |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Country of Origin | China |
| Movement | TMI VD53 |
| Movement Country of Origin | Japan |
| Movement Type | Quartz |
| Movement Functions | 60 Minute |
| Band Material | Mesh, Stainless Steel |
| Band Width (mm) | 24 |
| Case Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Size (mm) | 50 |
| Case Thickness (mm) | 12.85 |
| Crystal | Mineral |
| Dial Material | Metal |
| Wrist Size (fits up to) | 9.75" |
| Water Resistance | 30M |
















